“První pivo opravdu dobré na prsa”

Jestliže existuje pozitivní projekt, který je pro dobrou věc a ještě pomáhá prostřednictvím piva, tak ho s láskou podpořím. Je tu totiž růžový říjen neboli Pinktober a považuje se za měsíc boje proti rakovině prsu. Podle Národního onkologického průzkumu každý 3. obyvatel ČR během svého života onemocní rakovinou a každý 4. na ni zemře. Vsadím se, že každý z vás zná člověka z rodiny nebo blízkého okolí, který touto nemocí trpí/trpěl. Je to smutné, ale k této době to bohužel patří.

Od roku 1999 existuje sdružení, které se jmenuje Mamma HELP z. s. Jedná se o neziskovou organizaci, která sdružuje ženy s diagnózou rakoviny prsu, jejich blízké, lékaře a další. Letos společně s Žateckým pivovarem vymysleli pivo pro lidi s rakovinou.

Proč?

Člověk, který prochází rakovinou, se musí poprat s chemoterapií, která s sebou nese spoustu úskalí. Jedním z úskalí je nechutenství nebo ageusie (ztráta chuťového vnímání). Jídlo jim přijde hořké či s kovovou pachutí a také méně vnímají sladkou chuť. Proto si pacientky v těchto chvílích oblíbí sladká jídla a sladké nápoje. A to je důvod, proč světlo světa spatřilo Mamma Beer.

“Pacientky v průběhu léčby často hledají výraznější chutě. Pivo má hořčiny a k tomu jablečnou přísadu. Jde také o psychologický efekt. Pocit, že nejsem vyřazená, že můžu říct: holky, dáme si pivo. Možná to zní směšně, ale kdo tu zkušenost má, bude tomu rozumět,” říká ředitelka organizace Drexlerová.

Jaké je?

Pivo je podle žateckých pivovarníků i zkušeností žen vyladěné tak, aby si zachovalo chuť, značný obsah vitamínů a živin, které se nacházejí i v běžném pivu. Především se jedná o nealkoholické pivo (do 0,5 %). Jeho chuť je spíš sladká než hořká, nicméně hořkost je tam znatelná – ale spíše grepová než chmelová. Při přivonění jsem cítila jablečný mošt. Popisek ve složení mi to akorát potvrdil – pivovarníci do piva přidali jablečný sirup. Akorát škoda, že není tak úplně jablečný, ale jen s přírodním aromatem zeleného jablka. Nicméně chápu, že zde nemám právo takto hodnotit, protože se jedná o chuťovou vyladěnost pro ženy s rakovinou.

Kde ho můžu koupit?

Já jsem pivo zakoupila v lékárně Magistra v Praze ve Vodičkově. Celý říjen 2018 bude pivo dostupné právě v síti lékáren Magistra a Pharmacentrum za 49 Kč. Výtěžek z prodeje Mamma BEER půjde na  konto organizace Mamma HELP.

Pokud Vás kampaň zajímá více a rádi byste podpořili Mamma HELP i jinou cestou, klikněte ZDE pro odkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *