Je tu advent – zas to uteklo co? Na toto období jsem si pro Vás připravila čtyřdílný seriál ohledně vánočních tipů a receptů týkající se jak jinak než piva. Jelikož spousta z Vás si láme hlavu s tím, čím potěšit Vaše blízké pod stromečkem, mám pro Vás dnes tipy na dárky nejen pro pivaře!

Program:
1. adventní neděle (2. 12): Tipy na vánoční dárky
2. adventní neděle (9. 12.): Pivní cukroví (videorecept)
3. adventní neděle (16. 12.): Jaké pivo koupit na štědrovečerní stůl?
4. adventní neděle (23. 12.): Pivní punč (videorecept)

1) Vánoční pivní balíček

Myslím, že to je univerzální dárek, který zaručeně potěší každého. Doporučuji si sestavit pivní balíček sám, protože je to levnější, vyberete si piva dle Vašeho uvážení a nemusíte být ani žádný DIY guru. Vybírejte piva, která má obdarovaný rád nebo by mu mohla chutnat. Piva můžete nakoupit buď ve větším supermarketu nebo ve specializované pivotéce a nebo přímo v pivovaru. Záleží jen na Vás. Do balíčku můžete samozřejmě přihodit pár podtácků, oříšky, originální otvírák nebo třeba degustační skleničku. Nevýhodou tohoto dárku je, že pokud máte dárek z piv, která se musí skladovat v chladu (a obdarovaný s Vámi například bydlí), musíte dárek schovat ve studeném sklepě nebo na balkóně.
TIP: Pokud nemáte čas (a nejste chudý student jako já), náš pivní trh nabízí přece jen spoustu krásných a kvalitních dárkových balíčků. Balík můžete objednat buď přes e-shop nebo v kamenné prodejně. Já osobně doporučuji pražskou pivotéku Beer Geek Bottle Shop (odkaz), která nabízí pestrou nabídku kvalitních českých i zahraničních piv. Dále mohu doporučit pivotéku Beershop.cz (odkaz), kde můžete najít krásné dárkové sady a pivní bedýnky.

2) Pivní hry

První z her s pivní tématikou je PIVNÍ HRA (odkaz). Tuto hru bych doporučila pro partu bližších přátel, protože některé otázky a úkoly jsou opravdu bláznivé. Nicméně je velmi rozmanitá a mojí partu přátel zatím nepřestala bavit. Další hrou je například PIVNÍ PÁRTY (odkaz), kterou jsem bohužel zatím neozkoušela, ale podle popisu nevypadá vůbec zle. Pokud jí někdo máte doma, dejte vědět. Jako poslední hru můžu doporučit Kvíz do kapsy na téma SVĚT PIVA (odkaz). Tato hra Vás zabaví na dlouhé cestě na dovolenou a ještě se dozvíte plno informací o pivu. Tento kartičkový kvíz můžete přihodit klidně do dárkového pivního balíčku.

3) Knížky

Knížky o pivu doporučuji kupovat v kamenných knihkupectvích nebo na jejich e-shopech. Pivotékové e-shopy nabízejí knížky bohužel mnohonásobně dráž. Ačkoliv je moje nejoblíbenější knihkupectví Luxor, z hlediska pivní knižní tématiky musím doporučit Kanzelsberger a Knihy Dobrovský, které nabízejí velmi pestrou škálu knížek o pivu nebo pivních kuchařek.
TIPY:

  • Jídlo + pivo – Výborné jídlo k pivu (Dobson Ross), 179 Kč…výborné recepty k pivu
  • Pivo – Co si dát k pití příště (Michael Larson), 404 Kč…skvělý průvodce pivními styly
  • Kniha o pivu (Pavel Borowiec, Marcela Titzlová), 359 Kč…základní nástřel všeho o pivu
  • Dějiny piva (Jaroslav N. Večerníček), 449 Kč…nejnovější poznatky a vyvrácení mýtů o historii piva
  • Angličtina u piva – Pub English + CD (Duncan Hendy), 299 Kč…to neznám, ale vypadá to dobře a možná to některé z Vás přiměje se zase učit anglicky

4) Poukázky a vouchery

Dárková poukázka či voucher je další z univerzálních dárků, které Vám ušetří čas i starost s vymýšlením. Může se jednat o poukaz na nákup v pivotéce, na degustaci v pivním baru nebo na posezení v oblíbeném pivovaru. Myslím, že tento typ dárku rozhodně neurazí. Fantazii se meze nekladou.

5) Zážitky

Tento typ dárku je opět velmi často kupovaný a asi Vám ho nemusím blíže představovat. Zkuste jít třeba na weby Slevomatu nebo Allegrie a zadejte do vyhledávání ”pivo”. Z nabídky se Vám bude točit hlava. Mezi nejčastější zážitky patří relaxační pobyty v pivních lázních, pivní koupele, prohlídky pivovarů, kurzy vaření piva, pobyty v pivovarech, pivní exkurze atd.
TIP: Orientujte se podle recenzí ostatních lidí, kteří dárek už vyzkoušeli.

6) Pivní kosmetika

O pivní kosmetice, recenzích a blahodárných účincích piva na pleť mám v plánu článek, který bude online snad v prvním pololetí roku 2019 na Craft Beer Times. Každopádně jak jsem již na začátku zmínila, tento dárek je vhodný pro zásadového nepivaře (nebo nepivařku). Pivní kosmetiku a krásné pivní kosmetické balíčky nabízí značka Ryor, Saela, Manufaktura, Bione, Pikard nebo Beer Spa. Pivovary, nabízející pivní kosmetiku jsou v ČR také. Jedná se o pivovar Faltus a Chodovar. Zkuste zagooglit a můžete objednávat.
TIP: Osobně nedoporučuji kupovat dárkovou sadu kosmetiky Pivrnec. Jednak si myslím, že je to kýč  a jednak pochybuji o kvalitě složení této značky.

7) Sada na vaření piva

Pokud byste někomu chtěli udělat opravdu velkou radost a trochu zainvestovat, kupte někomu sadu na vaření piva. Rozhodně se však poraďte s odborníkem. Buď zkuste napsat zkušenému domovarníkovi na internetové diskuzi nebo se poraďte přímo s jednotlivými prodejci. Za mě můžu doporučit stránku Pivotéka.cz, která dodává včas a jejich spektrum nabízeného zboží je velmi pestré.

Na internetu můžete zapátrat a zjistíte, že je toho opravdu hodně. Nicméně na závěr chci říct jednu věc. Ačkoliv je to tradice, Vánoce nejsou o dárcích. Zbytečně se nehoňte v obchoďácích, nepanikařte a nepodléhejte předvánočnímu shonu. Vím, že je to těžké, ale bude Vám líp. Zapalte dnes první svíčku na adventním věnci – je to svíčka NADĚJE. <3

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *